Przejdź do głównej zawartości

wyliczenie

Domów pasywnych ono nie obejmuje, ale jak dasz opcję z najgrubszą warstwą styro, do tego wentylację mech. z odzyskiem i prostą bryłę budynku to będą parametry ultraenergooszczędne. Budynek pasywny nie ma żródła ciepła w postaci kotła, tu miał byś kondensata.  Obliczenia energetyczne to dość zawiły problem szybko i prosto nie da się gow wytłumaczyć. To czy dom bedzie pasywny zależy od wielu czynników infiltracja czyli odólnie pojęta szczelność domu podlega weryfikacji przez pomiar. Szczelność jest największym problemem domów pasywnych. ściany spelniają wymagania dla domów pasywnych ale to nadal mało. Bez obliczeń moge powiedzieć że dom raczej będzie należał do energooszczędnych gratuluję to dobry wynik. Co do typowego programu OZC osobiście wolę obliczenia w excelu Tam mam możliwość pełnej analizy i odpowiadam za to co robię. Pasywność twojego domu określi świadectwo energetyczne prz odbiorze, szkoda że tak późno mogłeś analizę zrobić wcześniej. A tak świadectwo ma tylko charakter fiskalny najczęściej na zmiany jest już zapóźno.  Co innego wyliczenia na papierze a co innego rzeczywistość, ( pora roku, mostki termiczne a zużycie energii). Pasywny z certyfikatami Passiv Haus Institut wogóle może być ciężko, proponuje ci skontaktować się z PIBP  na pewno powinien pomócDom uzytkowany w sposob "normalny" to i obciazenia rozkladane sa na powierzchni rownomiernie.
Chwilowe zmiany grubosci nie powinny byc szkodliwe dla styropianu i podlogi a wylewke mam "przyzwoicie" wzmocniona wloknami i siatka stalowa wiec nie powinna pekac w takich sytuacjach a obciazenia sa rownomiernie rozkladane. mostki cieplne nie zostaly w nalezyty sposob uwzglednione.. ani w projekcie obliczeniowym, ani w projekcie wykonawczym, ani w trakcie wykonastwa.. za pogladowy przyklad niech posluzy nastepujaca informacja - budynek o obwodzie 40m (10x10) przez zle zaprojektowane polaczenie fundamentow z wyzszymi partiami budynku potrafi stracic do otoczenia w ciagu roku okolo 1000 kWh
to już pierdoły pokroju Po wyliczeniach od razu widac, ze cos.. gdzies.. kiedys.. od kogos.. slyszal, tylko.. nie wiadomo co.. gdzie.. i kiedy.. a z tego co uslyszal, prawdopodobnie tylko mniejsza czesc zrozumial, a z tego co zrozumial, tylko polowe jeszcze dzis pamieta..
No wiec jeszcze raz od poczatku. Podtrzymuje jak najbardziej stwierdzenie, ze straty cieplne budynku o wymiarach 10x10m przez zle skonstruowane fundamenty moga wyniesc nawet 1.000 kWh/a.
Diabel jak zawsze tkwi w szczegolach. Nasz „ prostu nie zna elementarnej matematyki i fizyki na poziomie szkoly podsatwowj, dlatego nawet w przyblizeniu nie potrafi liczyc.
Spojrzmy zatem na sytuacje wyjsciowa ”:
wartosc mostka 0,5 W/m
dlugosc mostka 40 m
roznica temperatur 20°
dlugosc sezonu grzewczego 220 dni
Pierwszy blad: wartosc mostka podawana jest nie w W/m tylko W/m°K, pominiecie tego „szczegolu” prowadzi do tego, ze rachunek w ogóle pogotowie kanalizacyjne Warszawa    nie ma szansy sie zamknac, bo jednostki nie pasuja..
„ polecam jako lekture do poduszki pasjonujace ksiazki z zakresu fizyki i matematyki, najlepiej szkola podstawowa, klasy 5-7, moze troche pozniej.. nie znam obecnego programu nauczania, poza tym przyjeta wartosc 0,5 jest mniej wiecej ok, choc zalezy, jak wszystko w zyciu, od wielu spraw.. moglaby byc wyzsza, moglaby byc nizsza.. ale OK.
Drugi blad:  nie rozroznia niestety dni i godzin.. z drugiej strony bardzo mu zazrdoszcze.. to naprawde wielki szczesciarz, bo jak mowia, szczesliwi czasu nie licza.. otoz, dla przypomnienia - dzien ma 24 h, przyjmujac dlugosc sezonu grzewczego rzedu 220 dni i przeliczajac to na godziny otrzymujemy wynik 5.280 h (godzin). Przy roznicy temperatur rzedu 20° otrzymujemy 105.600 °Kh, czyli dzielac przez 1000 => 105,6 kKh.
Oczywiscie, przez 220 dni nie utrzymuje sie roznica temperatur 20°, dlatego 105,6 kKh to zdecydowanie zbyt duza wartosc, mozna ja stosunkowo szczegolowo okreslic, ale mozna tez skorzystac z danych klimatycznych dla dowolnego regionu, dla Niemiec i Polski te wartosci wahaja sie mniej wiecej pomiedzy 75 un 95 kKh. Dla prostego rachunku przyjmijmy 80 kKh.
Idac tokiem rozumowania  straty ciepla wynosza
Q = (0,50 W/m * 40 m * 20°K) * 220 dni / 1.000 = 88.. tylko czego ? bo na pewno nie kWh.. metry sie jeszcze skroca.. pytanie co z reszta?
Pozostaje kWK*dni, tylko takiej jednostki nie ma.. jest natomiast kWh, tylko to  troche za trudne !
Poprawny rachunek powinien wygladac mniej wiecej tak:
Q = 0,5 W/m°K * 40 m * 80 kKh * b(t)
gdzie b(t) jest (bezwymiarowym) faktorem korekcyjnym temperatury, zaleznym od miejsca strat energii, innym dla kontaktu z powietrzem, innym, gdy straty ciepla maja miejsce przez strop np. do nieogrzewanej piwnicy, innym dla kontaktu z gleba (dla uproszczenia przyjalem dla stryty do gleby 0,6). Czyli..
Q = 0,5*40*80 * b(t) = 1.600 * 0,60 = 960 [W/m°K * m * k°Kh] = 960 [kWh]
Metry i Kelviny sie skrocily, zostaja zatem straty ciepla w kWh w przeliczeniu na rok.
C.b.d.u.
Tak na marginesie..
Uwaga pierwsza:  przeliczajac dni na godziny uzyskalby straty ciepla na poziomie.. 2.112 kWh rocznie, czyli znacznie wyzsze niz te o ktorych pisalem.., bo o faktorze korekcyjnym  http://pogotowie-kanalizacyjne.warszawa.pl   noestety chyba nie slyszal, co byloby jeszcze wybaczalne.. albo slyszal ale niestety nie zrozumial..

Uwaga druga: rozumiem frustracje wynikajaca z niedouczenia albo innych problemow osobistych, nie rozumiem tylko, czemu swoja frustracja koniecznie chce sie dzielic z innymi.. Nie jest problemem czegos nie wiedziec albo nie rozumiec, nikt z nas nie jest nieomylny i nikt nie wie wszystkiego.. ludzie wlasnie po to sie spotykaja w formach, zeby ze soba dyskutowac i wymieniac sie pogladami i spostrzezeniami.. mysle, ze powinnismy sie wszyscy trzymac elementarnych zasad kulturywartość mostka niech by 0,5 wata na mb razy 40 m razy przez 1000 to jest 0,4kW
razy 20st i razy 220 dni sezonu daje 88kWh

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

budowanie

Okna odegrają ważną rolę, ale nie zacząłem nawet wyceniać różnych pakietów szybowych, więc jeszcze nie wiem jakie będą i czy będzie się opłacało stosować bardziej energooszczędne (albo czy w ogóle jest o czym myśleć w tym budżecie). Myślę nad czymś większym... to może trochę historii... Kupiliśmy pół hektara gruntu ornego 30km od wielkiego miasta i zostajemy "rolnikami" Ale łatwiej się budować będąc bliżej terenu budowy, więc może opłaca się wybudować tymczasowe lokum na dwa-trzy lata, do czasu załatwienia WZ, projektu, prądu itp itd.Zgłoszenie budowy dostarczone do starostwa, teraz tylko 21 dni czekania... zobaczymy.fajnie by było wpaść na jakiś sensowny pomysł co do ścian tzn.grubość w stosunku do izolacyjności. ogrzewanie proponuję klima i tanie konwektory elektryczne na większe mrozy. osobiście zamieniłbym aneks kuchenny z kanapami. oszczędzisz na podłączeniach CWU i kanalizy. Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego która weszła w życie 1.01.2017 poprosiłem o "w mi

decyzje

Tak samo wietrzenie obniża. Tak samo wentylacja grawitacyjna (sprawna) obniża. Przy czym wszystko w zimie... A na dobrą sprawę, to ogrzewanie zimnego powietrza go wysusza. Czyli powinni obwiniać wietrzenie i ogrzewanie, a nie WM. To również pokazuje jak mogą być bezmyślni inwestorzy i to przede wszystkim,nie mając pojęcia co budują i w co pakują kupę swojej ciężko zarobionej kasy bo to inwestor wykłada kasę a nie architekt. Kupując auto za kilka tysięcy złoty dokładnie oglądają wyszukujac najmniejszą wadę ale przy domu wartym kilkaset tysiecy zlewka na całego. Czemu sie dziwic, przeciez architekt nie jest specjalistą od audytingu energetycznego i systemów grzewczych i wszystkich pozostałych instalacji. Dlaczego ufa sie jego doradom i rozwiazaniom nie wiadomo. Jezeli architekt rozumie ze nie zna sie na wszystkim i rozwiazania w zakresie energooszczednosci budynku i sposobów jego grzania i chłodzenia oraz przygoowania cwu zleca projektantom odpowiednich specjalnosci to wszystko w porządk

pojawią sie objawy

Nie jeden powiat ,a wszystkie do okoła czerwonego powinne być na czerwono. Zakaz wychodzenie z domu dzieciom poniżej 16 lat bez rodzica, zakaz spotykania się z osobą z którą się nie mieszka bez znaczenia czy to dom,ogródek, park. Zakaz imprez/zbiorowisk no i najważniejsze zakaz poruszania się dalej niż 5 km od miejsca zamieszkania. Co do wesel i pogrzebów maks 5 osób( no sorry covid jest od 5 miesięcy w Polsce planujecie ogromne wesele w takim czasie to sami sobie jesteście winni.) Tak powinien wyglądać czerwony powiat i powiaty wokół ,a żeby wygrać z covidem tak od Marca powinna wyglądać rzeczywistość to już dawno by było to opanowane.Ja ekspert wieszcze iż usługi wuko Warszawa teraz po fali upałów i wypalenia wirusa liczba bezobjawowych sraczek spadnie do 123 dziennie . Ekspercie wstydź się . Manipulujesz strachem !Od dwóch co najmniej miesięcy artykuły na wp w temacie covid są do przewidzenia. Jak liczba wzrasta - "nasz ekspert przewidział", "nasz ekspert jest wście