Przejdź do głównej zawartości

rozwiązanie

okna to zyski solarne, ale to tez niewspolmierne straty ciepla, w stosunku do scian powiedzmy faktor 5, dlatego duzo okien, to duze zyski, ale tez duze straty, w bilansie trzeba uwzglednic wszystkie okna ze wszystkich stron, rowniez te od polnocy, ktore powoduje przede wszystkim straty ale sa czesto konieczne do doswietlenia pomieszczen. Lub te z zachodu i wschodu, ktore latem bywaja bez ochrony slonecznej (zaluzje, rolety, najlepiej sterowane automatycznie czujnikiem) bardzo problematyczne, bo powoduje przegrzewanie budynku i trudno sobie z tym poradzic.

Poza tym w bilansie energetycznym TRZEBA koniecznie - poza g - uwzglednic wspolczynniki wynikajace z zacienienia (trzy rozne parametry), zabrudzenia, strat wynikajacych z ram okiennych, ktore dla kazdego okna sa indiwidualne a takze konty padania   przepychanie rur swiatla przez okno i ustawienia budynku w stosunku do stron swiata, bo ma to kolosalny wplyw na zyski solarne..

Dlatego czasem mniej oznacza wiecej i vice versa (), bez szczegolowego bilansu dla konkretnego przypadku nic sie nie da szczegolowo i wiazaco powiedziec wzglednie napisac.. Po prostu radze ostroznosc, dom pasywny to nie bulka z maslem, ale bedzie dobrze.. wsyzstko (prawie) mozna zrobic, trzeba tylko bardzo chciec..
bez szczegolowych obliczen i bilansu energetycznego nie da sie NIC konkretnie powiedziec, poza tym moze, ze prawdziwego budynku pasywnego bez bilansu energetycznego w fazie projektowej i szczegolowego nadzoru wykonawczego nie da sie skonstruowac i wybudowac. TO jest pewne, po szczegoly i pouczajaca lekcje, jak nie budowac domu pasywnego odsylam do mojego bloga, gdzie opisalem przypadek, ktory mial miejsce w Austrii przed paru laty...

Do bilansu sluza programy opracowane przed Instytut domow pasywnych w Darmstadt. Do obliczen potrzebna jest szczegolowa dokumentacja technicza budynku, mapka z opisem i polozeniem, informacje o gruncie i wszystko, co tylko masz na temat swojego projektu..

bez tego ani rusz, ale budynek energooszczedny mozna probowac stworzyc.
"zyski słoneczne np kierunek południowy 350kWh / m^2 sezon grzewczy razy współczynnik g w procentach przepuszczanie energii słonecznej .
Mnie przy 70m^2 okien bilans wyszedł dla moich okien -30kWh a z tymi http://superwindows.eu/ teoretycznie wyszedł by -60 kWh oczywiście pod warunkiem że: Energię ze słońca przechowamy i jak masło rozsmarujemy na cały sezon "grzewczy"

Okna superwindows to cos absolutnie wyjatkowego, tylko ze na razie to jeszcze faza badawcza i chwilke potrwa, zanim wejda do seryjnej produkcji. Malem juz przyjemnosc rozmawiac z ta firma, jesli im sie uda, zrewolucjonizuja rynek, trzymam za nich i z nimi kciuki, http://naprawa-kanalizacji.pl   sam mysle o takim roziazaniu.. podobne prototypy juz sa, tylkko wieksza czesc nie dziala zgodnie z zalozeniami.. W Japonii sa juz budowane okna dwuszybowe prozniowe, ale ich parametry nie sa tak rewelacyjne, jak powinny, osiagaja wspoczynnik u dla szkla rzedu 1-1,1.. trzeba czekac..

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

co2

Każdemu, środowisko naturalne też jest ważne (tutaj nie chodzi o detektywy o niskich kosztach ogrzewania - my jako inwestorzy to widzimy) tylko głównie o ochronie naszego środowiska. Zmniejszone emisje CO2 też mają znaczenie, a mniejsze koszty ogrzewania idą doskonale w tym w parze. Tak jak większość napisała jest dużo roboty papierkowej. Ale mnie się podoba idea, iż nasza świadomość w stronę energooszczędnego budownictwa zmienia się. Co prowadzi do poprawy naszego życia i środowiska. zmniejszona emisja CO2, poprawa życia, ekologia, to wszystko się zgadza i trzeba do tego dążyć i ta dotacja miała się do tego przyczynić a czy się przyczyni jak zostanie w takim kształcie w jakim jest? moim zdaniem nie... ja nie jestem przeciwko ekologii, promuję jak mogę budownictwo energooszczędne bardzo popieram ideę, ale tym sposobem celu się nie osiągnie a można było, tylko jak zwykle zabrakło zdrowego rozsądku...

niezrealizowane zamowienie

może gdyby to były lata 70 - 80 ludzie nie dowiedzieli by się.Pan Git do spółki z Simensem niech się szczepią nawet wszystkimi zamówionymi szczepionkami które są trucizną za którą nikt nie chce brać odpowiedzialności.Skoro sytuacja jest taka zła, to dlaczego każdy kraj, każda firma farmaceutyczna z osobna szuka swojej szczepionki zamiast wszystkie produkować tę wypróbowaną . Wtedy moce produkcyjne były wielokrotnie powiększone .Jeśli wszystkie firmy farmaceutyczne na świecie zajęły by się produkcją szczepionki Pfizera to w miesiąc bylibyśmy wszyscy zaszczepieni. Jak mniemam koncerny farmaceutyczne mają w d..ie nasze zdrowie dla nich to jest tylko biznes. .to jest firma europejska jak zacznągonić chinom te szczepionki to tzreba ta firmę przejąć i to siłą naprawde nie mzoe tak byc ze kieruja sie kasą a nie zdrowiem swoich rodaków z europy , amenPrzecież na badania nad szczepionkami były granty europejskie. Jak się byle co robi z udziałem funduszy unijnych to musi być tablica informacyjn...

spalanie

Nie ten cel prowadzi do zakorzenienia mitów jakie to jest drogie... to budownictwo energooszczędne. Ostatnio przejeżdżałem przez parę miejscowości w czasie tych "mrozów" Powietrze stojące zero wiatru -15 i smog aż w aucie czuć węgiel ! Węgiel powinien być zakazany w domach przy takim sposobie spalania. Są sposoby aby ładnie się spalił ale to trzeba wiedzieć . A ludzie mają niską świadomość tego. Choć wzrastająca świadomość, tymi działaniami może być zahamowana. Podanialudowe ogłoszą że to drogie... i nic będzie z tego. A my nadal będziemy wdychać źle spalony węgiel. Energooszczędność nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, tym bardziej z jakimś CO2. Tzn. owszem wywodzi się z tego samego wehikułu finansowego i jest jakimś ujściem dla masy wykreowanego pieniądza, ale co do zasady jest wiele lepszych metod uzyskania iluzorycznego wciąż wpływu na rzekome ocieplenie. Np. nowe technologie generowania prądu z węgla dają już efektywności rzędu 50%. Jeśli masz wysoki COP w ...